Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarza w Krzeszowicach

W dniach 1 - 2 listopada na drogach dojazdowych do cmentarza parafialnego w Krzeszowicach obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu:
- ul. Chłopickiego stanie się ulicą jednokierunkową z wjazdem od ul. Grunwaldzkiej w stronę cmentarza. Samochody będzie można parkować po lewej stronie ul. Chłopickiego.
- ul. Parkowa stanie sie ulicą jednokierunkową z wjazdem od ul. NOwa Wieś i połączenia pomiędzy ul. Chłopickiego a ul. Parkową. Będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ul. Parkowej od strony ul. Grunwaldzkiej. Pojazdy będzie można parkować po prawej stronie  ul. Parkowej (przy chodniku).

 

Z myślą o najmłodszych

3 nowe place zabaw w tym roku, 14 kolejnych nowych placów zabaw w roku przyszłym. To efekt realizacji planów samorządu gminy ukierunkowanego na bezpieczny i atrakcyjny wypoczynek najmłodszych mieszkańców naszej gminy. – Widzę, jak wiele radości daje dzieciom zabawa na miejskich placach zabaw w Krzeszowicach i wierzę, że kolejne, które zbudujemy w wioskach, dadzą nam dorosłym niemniej satysfakcji niż dzieciom. Będą to place zabaw z atestowanymi i ładnymi zabawkami, poprawiające warunki wypoczynku i organizujące przestrzeń publiczną w sołectwach – uważa burmistrz Czesław Bartl.

Plac zabaw przy skate parku

W tym roku oddane do użytku zostały trzy place zabaw w samym mieście – przy skate parku oraz w osiedlach Żbik i Czatkowice. Te place były budowane z środków własnych gminy. Na kolejnych czternaście sołeckich placów zabaw gmina Krzeszowice otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Budowa placów zabaw w gminie Krzeszowice współfinansowanych ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013”. Jest to drugi etap kompleksowego programu dostosowania Gminy Krzeszowice do potrzeb dzieci i młodzieży.
- Całkowita wartość projektu to 1.118.536,73 zł, a dofinansowanie wynosić będzie 50 proc. kosztów kwalifikowanych (netto), czyli 458,4 tys. zł. Zakładam jednak, że koszty całkowite po przetargu będą niższe. - informuje Łukasz Wróblewski, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.
Realizacja projektu obejmuje budowę nowego placu zabaw lub też zagospodarowanie i modernizację już istniejących obiektów w 14 miejscowościach gminy Krzeszowice. Wykonywane place zabaw to nie tylko urządzenia zabawowe. W zakres projektu wchodzić będzie również: ogrodzenie obiektów, bodowa kilku boisk oraz montaż obiektów małej architektury.
- Uchwałę w sprawie placów zadań dla naszej gminy podjął Zarząd Województwa Małopolskiego 20 października. Dotacja dla gminy w kwocie 458,4 tys. zł będzie oznaczać realizację dużego zadania z mniejszymi wydatkami z środków własnych. – informuje Jan Bereza, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Plac zabaw na osiedlu Żbik

Dzielić się dobrymi praktykami

W piątek 23 października w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach gościła delegacja gminy Mysłakowice (województwo dolnośląskie), której przewodniczył wójt Zdzisław Pietrowski. Celem spotkania z burmistrzem Czesławem Bartlem było zaznajomienie się z dobrymi praktykami współpracy samorządu gminnego z kopalniami funkcjonującymi na terenie Ziemi Krzeszowickiej.
O dobrych stronach, ale i uciążliwościach wynikających  z prowadzenia działalności eksploatacyjnej mówili Artur Baranowski, kierownik Referatu ds. Działalności Gospodarczej i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach oraz prezes firmy POL–SKAL Mirosław Kotowski. Firma ta eksploatuje złoża w gminie Mysłakowice na Dolnym Śląsku. W gminie Krzeszowice działają obecnie trzy kopalnie – Kopalnia Wapienia „Czatkowice”, Kopalnie Porfiru i Diabazu oraz Kopalnia Dolomitu w Dubiu.

- Z naszego krzeszowickiego doświadczenia widzimy, że dla gminy kopalnia to nie tylko miejsca pracy i podatki, ale także wiele form stałej współpracy w rozwiązywaniu spraw lokalnych. Naszym gościom opowiadaliśmy, jak dużą pomoc otrzymujemy od kopalń także przy wydarzeniach kulturalnych, sportowych i promocji. – informuje burmistrz Czesław Bartl.
Samorządowcy z Dolnego Śląska chcieli się nie tylko dowiedzieć się, jak gmina Krzeszowice współpracuje z zakładami wydobywczymi, ale również jak od strony praktycznej wygląda formalna strona realizowania wspólnych inicjatyw.
- Samorządowcy i przedsiębiorcy z Mysłakowic poznali nasz model i zadeklarowali, że będą go chcieli naśladować. Szczególnie interesowało ich wspólne finansowanie zadań infrastrukturalnych – dróg i parkingówsłużących zarówno wygodzie mieszkańców, jak i dobremu funkcjonowaniu kopalń, transportujących swoje wyroby w znaczącej części samochodami. – mówi Artur Baranowski, kierownik Referatu ds. Działalności Gospodarczej i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.

Ćwiczenia strażackie na obiektach Kopalni Porfiru w Zalasie.

W dniu 17 października 2009  r. o godz. 14³º przeprowadzone zostały ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Krzeszowice, tj.: OSP Tenczynek, OSP Zalas, OSP Sanka, OSP Nawojowa Góra, OSP Rudno na terenie Kopalni Zalas. Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach, z ramienia którego brali udział: Prezes Wiesław Jagiełło, V-ce Prezes Władysław Ziębiński, oraz kierujący przebiegiem ćwiczeń Komendant Miejsko-Gminny – Mieczysław Odrzywołek. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w uzgodnieniu z Komendą Miejską PSP w Krakowie. Łącznie w ćwiczeniach uczestniczyło 5 samochodów pożarniczych, w tym 4 średnie samochody gaśnicze oraz jeden lekki samochód gaśniczy. Do ćwiczeń przystąpiło 30 druhów strażaków. Celem ćwiczeń było zapoznanie się z terenem kopalni i obiektami produkcyjnymi i pomocniczymi, zagrożeniem pożarowym, zaopatrzeniem w wodę oraz sprawdzeniem stałych urządzeń gaśniczych. Szczegółowych informacji na temat funkcjonowania kopalni udzielał dh. Władysław Ziębiński.Po zakończeniu części teoretycznej przystąpiono do wykonania ćwiczeń.

Polegały one m.in.:na podaniu prądów piany na teren akcji gaśniczej oraz trzech prądów z działek umieszczonych na samochodach pożarniczych. Ćwiczenia przebiegały zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Po zakończeniu części praktycznej ćwiczeń dokonano końcowej oceny oraz przedstawiono wnioski wypracowane w trakcie poszczególnych założeń. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, dzięki zaangażowaniu druhów strażaków główny cel ćwiczeń podczas wykonywania tego rodzaju działań ratowniczo-gaśniczych został osiągnięty.

 

Szkolenie dla osób przygotowujących projekty w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju

Szkolenie dla osób przygotowujących projekty w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju

Fundacja Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych ma zaszczyt zaprosić przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz liderów lokalnych z terenu Gminy Krzeszowice na wyjazdowe spotkanie szkoleniowe w ramach projektu „Przez współpracę do sukcesu”, które odbędzie się w sobotę 14 listopada 2009 w Gminie Lanckorona.
Wizyta studyjna ma na celu pokazanie uczestnikom dobrych praktyk, możliwych do wykorzystania w Gminie Krzeszowice.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym dawid@filo.org.pl oraz telefonicznie pod numerem 604 272 677.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Krzeszowice

Wydarzenia

Rajd Paryż - Dakar

niedziela 31 maja 2015 r. godz. 9.00 - rozpoczęcie na Rynku w Krzeszowicach. Program

II Sienkiewiczowski Piknik Rodzinny

30 maja 2015 r. godz. 12.00, Szkoła Podstawowa w Krzeszowicach. Program

IV Koncert Maryjny Chórów

31 maja 2015 r. godz. 13.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej. Program

Rodzinny Piknik Artystyczny

sobota 23 maja, godz. 10.00 - 14.00, Przedszkole Samorządowe w Tenczynku. Program

Majówka Hrabiny Zofii – Wiosenny Jarmark Tradycji i Rękodzieła

23-24 maja 2015, Rynek w Krzeszowicach. Program

Jubileusz 70 - lecia Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach

Program uroczystości

III Spotkanie skrzypków, basistów i muzykantów

sobota 23 maja 2015, podczas Majówki Hrabiny Zofii w Krzeszowicach. Więcej

Kalendarz imprez

May 2015
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31