Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miesiąc Pamięci Narodowej

Czerna:

Nowa Góra:

Paczółtowice:

 

Marsz Pamięci w Krakowie

Z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej delegacje Zespołu Szkół w Zalasiu, Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej,Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krzeszowicach   z pocztami sztandarowymi uczestniczyły we wtorek 13 kwietnia w Marszu Pamięci, który miał miejsce w Krakowie. Poprzedziła go msza św. w intencji ofiar katyńskich w Bazylice Mariackiej, celebrowana przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Następnie na Rynku Głównym przy studzience Walentego Badylaka rozpoczął się Marsz Pamięci, który przeszedł  pod Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego.
Tam została odmówiona modlitwa prowadzona przez kardynała Macharskiego.
Potem odczytano wybrane nazwiska ofiar katyńskich związanych z Krakowem oraz uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość zakończył Apel Pamięci z salwą honorową oraz złożenie wieńców i wiązanek pod krzyżem.

 

Spotkanie w sprawie przebudowy kolei w Woli Filipowskiej

BURMISTRZ  GMINY  KRZESZOWICE zaprasza zainteresowanych mieszkańców Woli Filipowskiej na spotkanie w sprawie przebudowy kolei na terenie Woli Filipowskiej wraz z przebudową przejazdów.
Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia  godz. 17.00 w sali Domu Kultury w Woli Filipowskiej

Księga kondolencyjna

We wtorek 13 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach wyłożona została księga kondolencyjna, do której wpisów mogą dokonywać wszyscy, którzy zechcą uczcić pamięć tragicznie zmarłych członków delegacji najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej na uroczystości w Katyniu. 
Wpisów dokonywać można w Urzędzie Stanu Cywilnego (budynek UM przy ul. Ogrodowej 1) w tygodniu żałoby narodowej w godzinach pracy urzędu, tj.:
- we wtorek w godz. 10.00 - 17.00
- od środy do piątku w godz. 7.30 - 15.30.

"Z ogromnym żalem i bólem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej katastrofie, w której zginęli przedstawiciele Narodu i Państwa Polskiego, a wśród nich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką oraz ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

W imieniu Rady Miejskiej w Krzeszowicach
Przewodnicząca Marta Sobczyk"

"Pragnę w imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy Krzeszowice okazać wyrazy wielkiego współczucia w związku z tragiczną śmiercią ś.p. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Żoną Marią oraz wszystkich uczestników delegacji katyńskiej. 
Wobec tak ogromnej katastrofy lotniczej, w której zginęli nasi wybitni Rodacy, łączę się w bólu i żalu, zapewniając o solidarności i modlitwie za ofiary i ich Rodziny.
Oddaję hołd ofiarom tej tragedii.

Burmistrz Gminy Krzeszowice Czesław Bartl"


O złożeniu wyrazów współczucia rodzinom ofiar katastrofy nie zapomnieli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich z terenu naszej gminy

 

Zjednoczeni w modlitwie za dusze ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Niedzielna msza św. w Krzeszowicach za spokój dusz Pary Prezydenckiej i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zgromadziła tłumy mieszkańców naszej gminy. Po odprawionej w kościele pw. św. Marcina w Krzeszowicach mszy św., koncelebrowanej przez ks. dziekana Andrzeja Szczotkę, pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się druga część uroczystości. W apelu pamięci przypomniano zarówno obrońców granic II Rzeczpospolitej i pomordowanych w 1940 roku w Katyniu, jak i ofiary sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Mieszkańcy naszej gminy zjednoczyli się w modlitwie i narodowej żałobie, dając żywy dowód umiłowania Ojczyzny i współczucia rodzinom ofiar lotniczej katastrofy.
Na mszę św. o godzinie 18.00 do kościoła parafialnego w Krzeszowicach przybyły setki mieszkańców naszej gminy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy, przedstawiciele samorządu naszej gminy, powiatu krakowskiego i sejmiku województwa małopolskiego.

Rozpoczynając mszę św. ks. dziekan Andrzej Szczotka przypomniał, jak wielką tragedię przeżywa nasza Ojczyzna po utracie najwyższych osób w państwie, w szczególności Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki – Marii, oraz wielu osób ze świata polityki i centralnych instytucji państwowych. W podniosłym kazaniu ks. Jan Leśniak podkreślał patriotyzm zamordowanych przez sowietów w Katyniu przedstawicieli polskich elit intelektualnych i wojskowych oraz oddanie dla Ojczyzny tych, którzy w sobotni poranek udali się oddać hołd pomordowanym w 1940 roku w obozach Związku Sowieckiego.
Po mszy św. ks. proboszcz zaprosił wszystkich jej uczestników do udziału w drugiej części niedzielnych uroczystości w Krzeszowicach – pod Grób Nieznanego Żołnierza w Parku Bogackiego. Tam po odśpiewaniu hymnu narodowego odczytano nazwiska wszystkich ofiar spod Smoleńska – członków delegacji najwyższych władz Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie głos zabrał burmistrz Czesław Bartl, wspominając poległych w katastrofie pod Smoleńskiem ludzi świata polityki, których znaliśmy nie tylko z przekazów medialnych, ale często także z kontaktów służbowych i osobistych. Po przemówieniu burmistrza odbył się apel pamięci żołnierzy i obrońców wschodnich terenów II Rzeczpospolitej, ofiar terroru sowieckiego, a także tragicznie zmarłych w katastrofie członków polskiej delegacji do Katynia z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Apel pamięci zakończył się salwą honorową i modlitwą, którą poprowadził ks. A. Szczotka.

Wyrazem oddania hołdu ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem było złożenie wieńca od mieszkańców gminy Krzeszowice przez przewodniczącą Rady Miejskiej Martę Sobczyk, burmistrza Czesława Bartla i wiceburmistrz Jolantę Tryczyńską – Celarek. Po oddaniu hołdu Polakom poległym w 1940 roku oraz w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku mieszkańcy Krzeszowic rozeszli się w zadumie i ciszy do domów.

Fot. D. Strojnowska

Wydarzenia

Biegać każdy może - Test Coopera

17.10.2015 r., godz. 13.00-18.00, Zespół Szkół w Zalasiu. Więcej

XI Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

29.10.2015 r. , Wiejski Dom Kultury w Woli Filipowskiej - przesłuchania konkursowe w kategorii dzieci i młodzież.

XI Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

18.10.2015 r. godz. 15.30, Wiejski Ośrodek Kultury w Woli Filipowskiej - przesłuchania konkursowe w kategorii dorosłych.

Koncert jesienny

18.10.2015 r. godz. 17.00, Państwowa Szkoła Muzyczna w Krzeszowicach, wystąpi Zespół Muzyki Salonowej.

Spotkanie KLUBU FILMOWEGO

15 października 2015 r., godz. 18.00, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach. Więcej

Mistrzostwa Polski Geotyda 2015

10 października 2015 r., rejestracja zawodników od godz. 8.00 na dziedzińcu Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej. Program i regulamin

Dzieje Parafii pw. Św. Marcina z Tours w Krzeszowicach

spotkanie z ks. Piotrem Gębka i Dorotą Strojnowską - autorami książki, 10 października 2015 r., godz. 16.00 w Galerii w Pałacu Vauxhall.

Kalendarz imprez

October 2015
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Porno Ä°zle
padişah macunu yaşam kürü bitkici sigara sarma makinası konuşma terapisti ağrı bandı